Üldistamine (generalization in learning)

Küll on ikka raske maailma kõige lihtsamaid nähtuseid meeles pidada. Üleeile juhtus midagi, mis pani mind üldistamisprotsesside üle pikalt järele mõtlema.  Loomulikult teab iga inimene, kes loomi treenib (siin ja alati mõtlen  loomade hulgas ka inimeste treenimist/õpetamist), et õpetatavat käitumist tuleks kinnistada erinevates situatsioonides ning erinevates paikades. Ikka seetõttu, et loomakese peas üldistamine toimuks ja ta hakkaks sarnastele stiimulitele erinevates olukordades samaväärselt reageerima. Üldiselt on teada, et koerad on väga viletsad üldistajad. Seevastu inimesed (vist ülejäänud ahvid ka) ja näiteks vareslased ning muudki linnuliigid väga osavad üldistajad. Seega, tõenäoliselt oleks kuulekuskoolitust hoopis nutikam teha haki või hallvaresega, mitte saksa lambakoeraga :)).

Minu situatsioon oli väga labane – kutsikas ei tundnud ära vihjet “istu” vihmamärjal asfaldil. Ma olin hetkeks isegi nii rumal, et peale üht katset üritasin veel kaks korda vihjet öelda (põmm-põmm Lea). Õnneks tuli mõistus ruttu koju ja rohkem kutsikat istuma sääl ei kutsunud. Nüüd olen istumist proovinud erinevatel pindadel õues ja kutsikas loomulikult ruttu taibanud, et ajeee “istu” –  see on ju sama värk, mis kodus ja põllul.

Kindlasti olete kuulnud koerasõprade suust, et küll need terjerid / taksid / hurdad jne. on isepäised, jäärapäised  jne. Misiganes  see siis nende inimeste meelest tähendab – ise ma  pole ühtegi isepäist koera kunagi näinud. Tegelikult tundub, et vähemalt terjerile on see va üldistusprotsess veel keerulisem kui mõnele sõnakuulmise tööomaduste järgi aretatud koeratõule. Ja tups-terjerite, takside jm. tõugude treenijad ei näe just üleliia vaeva, et miskit käitumist erinevates olukordades kinnistada. Lihtsam on loomake oinapäiseks ristida kui kodus õpitu linnatänaval ei realiseeru.

Ehh, nüüd sai natuke õppimispedenduse juttu ka, milleks see blogi üldse kunagi tehtud sai. Sest tegelikult asja mõte ei olnud alguses ju näidata oma nummikutsika näopilte :).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s