Miks kanad?

Vahest olen inimestelt imestunud tagasisidet saanud, et miks ma aeg-ajalt kanasid treenin.

Paraku on loodusseadus selline, et õppimisprotsessid ja treeningu põhimõtted on täpselt samad kõigi kõrgemate loomaliikide puhul. Olgu need siis primaadid, koerad, vaalad, naerukajakad või kes iganes. Igal liigil on loomulikult oma eripärad ja kaasasündinud käitumiste repertuaar. Lehma lendama õpetada ei saa, ega ka kuldkala rannaliival sihipäraselt roomama – samas iga liigi füüsiliste piirangute raames on kõik võimalik. Oluline on endale lihtsalt veelkord teadvustada, et õppimisprotsess toimub samade reeglite järgi kõigil meie tuttavatel loomadel. Seega sobivad kanad õppimismudeliteks ideaalselt, kuna:

a)      Nad on erakordselt KIIRED õppijad. Kanadel tuleb iga päev maapinnalt toitudes õppida, milline puruke süüa kõlbab, milline vahele jätta. Kui nad kohe ei õpi, siis tuleb varsti nälg ja surm.

b)      Ühesõnaga – sööma peab selline loom pidevalt. Seega saab neid väikeste pausidega praktiliselt kogu päeva ekspluateerida. Nad on KOGU AEG huvitatud söögi nimel asjade tegemisest.

c)      Kanad on LIHTSAD. Need linnud ei analüüsi kogu aeg keskkonda, ei muutu neurootiliseks ega agressiivseks. Ehk siis ei karda näiteks suurt kasvu inimesi, nagu mõned sotsialiseerimata kodukoerad või ei ürita inimest ära süüa, nagu näiteks näljasepoolsed jääkarud :).

d)     Samuti ei ärata kanad inimestes tungi igasugu jama neile külge luulutada. Kui meil oleks kursustel kanade asemel koerad, siis kindlasti mõni arvaks, et tema treeninguobjekt üritab talle „pähe istuda“ või „inimese üle domineerida“ või „on armukade teise treenitava suhtes“ jne. Teate ju küll, millist huumorinurgajuttu koeraomanikud tihti ajavad. Eriti lõbus on see domineerimisjutt. Olgu jällegi öeldud, et kodukoera sotsiaalse domineerimiskäitumise kohta praktiliselt igasugu uuringud puuduvad (ok! üks-kaks artiklit vist ilmunud), sellest hoolimata „oskab“ peaaegu iga kutaomanik enesekindlalt diagnoosida, kuidas see või teine kutsake domineerib.

e)      Ja loomulikult on kanad ODAVAD hulganisti pidada.

Ehk siis ideaalne mudelsüsteem inimestele treeningu mehhaaniliste oskuste õpetamiseks (ajastus, kriteerium, kinnistus-sagedus) ning operantse tingimise põhimõtete demonstreerimiseks (käitumise kinnistamine, -kustutamine, – neg. karistamine, stiimuli kontroll, käitumisahelad).

Ja muidugi on asjalik-olemise vahepeal tore tuututada inimestega, kes igapäevaselt treenivad papagoisid, karusid, tiigreid, päästekoeri, agility koeri, sõnakuulelikkuse koeri, abikoeri, rotte, delfiine, politseikoeri, hobuseid, ponisid, teismelisi lapsi, hülgeid või keda iganes.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s