Tera trennipäevik seisuga 1.06.2010

* Eilseks tundus, et Teral cik&cap vihjed hüppetõkke tiibade imitatsiooniks olevate koonuste ümber on päris kasutatavad. See tähendab, et tegelikult on meie vihjed: cik – vasakule ja tak – paremale ümber takistuse. Oleme seda harjutanud a) kutsikakoolis teiste kutsikute keskel; b) põllul omaette; c) meie kortermaja hoovis parkimisplatsil. Tõenäoliselt tuleks harjutada veel paljude inimeste ja koerte seltskonnas ehk siis trenniplatsi ääres, kui parasjagu on mõni ahvatlev koer raja peal.

Sain isegi loll-testi teha, ehk siis asetasin koonused eile 1m vahega nagu tõkketiivad, astusin eemale ja ütlesin cik, ise mõeldes ja vaadates paremal oleva koonuse peale (põmm-põmm). Koer uskus siiski harjunud vihjet ja sooritas cik ehk siis pöörde vasakule. Õnneks on mul meeles Silvia Trkmani jutust, et lõpuks harjuvad need vihjed endale nii sisse, et raja peal isegi ei mõtle nende peale vaid ütled automaatselt õige vihje. Elame ja loodame :).

* Täna hommikul võtsin õue oma koonused ja RC tunneli ning katsetasin päris kombinatsiooni : koonustest tõkketiivad + tunnel. Harjutused: 1. cik + käevahetus + tunnel; 2. tak + käevahetus+tunnel; 3. cik/tak+pime lõikamine+tunnel; 4. cik+tak+cik + tunnel. Loomakesel möllamist kuipalju, lisaks on tõesti flatwork võimalusterohke isegi nii väheste jubinatega. RC tunnelijupp muidugi tahab telliskive ka külgedele, et tuul teda minema ei viiks.

* Kuna pärast agility imiteerimist oli Teral veel jooksu ja mängutuju, siis kasutasime seda aega ja energiat frisbee taldriku veeretamiseks. Mulle on hakanud väga huvi pakkuma see frisbee värk ja Sveta blogi taldrikuosakonna lugemise ja youtube’i videote vaatamise abil üritan loomakesele oma Kongi taldrikut mänguliseks teha. Toas ja õues tirib ta juba ketast rõõmsalt servast ja nokib maast üles. Nüüd tegime õues rollereid ja Tera õppis veerevat asja servast haarates endale võtma. Kui kunagi õhkuviskamiseni jõuame, siis pean vast muretsema mõne kutsikalikuma ja kergema frisbee ketta.

On olemas isegi selline cool võistlusala nagu frisbee freestyle. See on nii kaval ala, et saab teha trikke nagu koeratantsus, aga samal ajal on koerajuhil  käes motivatsiooniesemed frisbee ketaste näol, mida ta siis täiesti legaalselt tohib freestyle soorituse ajal loomale visata.  Kas saab veel sõbralikumat võistlusala olla?

* Paar päeva tagasi tutvustasin Terale 45cm laiust ja 1,5 m pikkust õhukest planku, millest üle joosta. Kiirus arenes ainult siis kui mänguasi enne koera lahtilaskmist õigesse kohta visata. See paraku segab natuke jooksutrajektoori, aga eks me õpime veel. Kui mu “abitreener” oma kurgumandlite operatsioonist toibub, siis saab ehk  maiusekausiga osavamalt opereerida. Üksi on keeruline kui kutsikas ei ole veel õppinud paigal püsima.

* Harjutused sarjast “Nii pikk, nii pikk on tee SK juurde” :). Eile õhtul põllul:

a) istumine: korrektne asend, ainult verbaalne käsklus “ISTU” 10/10

b) lamamine: korrektne asend, käemärk + käsklus “AF” (Rebane, tänud leksikoni eest) 10/10.  Lamamise ajal tegin jälle naljatesti stiimuli kontrolli ainetel, mis mul terjeritega kunagi ei taha õnnestuda – vähese treeningu viga. Lamama saatmise vihjete vahepeal ütlesin “kuusepuu” ja kutsik jäi minu suureks rõõmuks mind segaduses oleva pilguga vaatama. Tubli kutsik! Kui ma mõne terjeriga nt. lama käsklust harjutan ja vahepeal nt. “maksuamet” ütlen, siis nad üljuhul lamavad ikka :). Tuleks paremat kontrolli nendega harjutada, aga kuna võistlema pole Triny ja Anoukiga kippunud, siis üritused mul kahjuks kesised.

c) alustasin seismise klikkimist.

* Abiks igapäevaelus – kohale saatmine, kus lamatakse: riidest matt + käega osutamine + verbaalne käsklus “KOHT”

* Abiks igapäevaelus – vaikselt puuris vahtimine, kui samas treenitakse mõnd terjerit. See on väga raske harjutus, aga siiski vaikus saabub kui preemiaks on tema enda treeningkord. Tuleb meelde Kathy Sdao jutt tema tuttavatest havanna bichonidest, kes mõlemad tahtsid, et just neid klikkertreenitaks. Nende perenaine oli püsti hädas kui treenis ühte, murdis kusagilt välja teine ja segas tööd ja vastupidi. Siis tegi omanik sellise seaduse, et trenni saab teha see koer, kes esimesena vaikselt matkatoolile hüppab ja sääl viisakalt ootab. Loomulikult oli lõpuks praktiliselt võimatu koeri toolilt maha saada,  sest nad hakkasid igal võimalikul juhul demonstratiivselt viisakalt toolil istuma, et trennivõimalust saada. Aga eks see operantse koera tekitamine üks “kes-keda” võistlusmäng ongi. Ja see on tore :).

* No ja siis kui meil söögiisu on, siis teeme trikke. a) Nelja jalaga kasti. Kahjuks ei ole veel suutnud nelja jalaga väiksemasse karpi saada, kuna söögiisu ei ole meil just parimate hulgast. b) Esijalgadega kasti peale ja tagajalgadega liikumine maas paremale. Lõpptulemuseks peaks olema põrkumine minu vasaku jalaga, et siis kunagi kõrval asendit välja aretada. c) Targetid: stick ninaga puudutamiseks ja kolevanafrisbee taldrik käppadega puudutamiseks. d) kaheksa jalgade abil. e) ringid vasakule ja paremale.

* Omandatud ka mänguasja või mõne muu asja lahti laskmine vihje peale.

Nii palju hetkeseisust. Olmeliselt kõige põnevam on karjakoera kisa vähendamine, mis on osutunud täiesti reaalseks. Loomulikult ei saa karjakoerast kunagi flegmaatiliselt vaikivat koera, aga no oleme lahti saanud a) lõugamisest autosõidu ajal; b) lõugamisest treppidest käimisel; c) lõugamisest kui teiste koertega õue lähen ja “vaese looma” (kes tegelikult oluliselt rohkem õueskäike saab kui teised) tuppa üksi jätan. Eks kisa vähendamist tuleb tuimalt harjutada veel ja veel läbi elu, aga vähemalt esimesed sammud tehtud. Tõenäoliselt on üksi peetavad häälekoerad vaiksemad, kui teiste koertega koos elavad. Aga meie elu on selline paljukoeraline ehk siis põhjust kisamiseks leiab alati :).

Advertisements

3 thoughts on “Tera trennipäevik seisuga 1.06.2010

 1. Tsau, Lea!

  Kas sa ei kavatse lähiajal Tallinnasse tulla? Lugedes sinu postitust tekkis mul suur soov kinkida teile frisbee DVD’d, nagu mulle tegi kunagi Winnie kasvataja 🙂

  Sveta & Co

 2. Rebane naeratab nüüd natuke lollakalt 🙂

  Et siis üks koer juures, kellele lapsed tänaval karjuvad, et näe, koera nimi on Ahv. Pärdik, Pärdik!

  Lisa veel sit ka, ilkumismaterjali rohkem 😉

 3. Sveta, suur tänu meie peale mõtlemast. Frisbee õpetuse video kuluks ära küll. Annan teada kui Tlnna poole tulemas.

  Rebane, see sit’a variant jäi ära, kuna istumise vihjet kasutab ka muu perekond, et kutsikas peale ei hüppaks vms. Ja siis kipub ikka harjunud maakeelne istu tulema … 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s