Pikk päev

Täna läks asi ikka täitsa käest ära – seminaripäev venis 12-tunniseks, kuna lõpuks oli natuke seltskondlikku üritust ja siis veel ühe treeneri loeng. Isegi imestan, kuidas mu vana ja väsinud aju sellele rõõmsalt vastu peab.

Uurisin välja, et need looduslikud kured siin on eesti keeles hoopis Kanada kured (Florida versioonis – Florida Sandhill Crane, Grus canadensis pratensis). Täna käitusid nad eriti sarmikalt. Nimelt lasti hommikul kaelusrongad lendama, et nad saaksid natuke füüsilist treeningut. Inimesed kogunesid siis õuele vaatama – kõigil pead kuklas, silmad taeva poole. Ja loomulikult liitusid uudistajatega ka kured ja ajasid ka nokad tähtsalt taeva poole ja vaatasid ka ronki. Osad ei suuda lihtsalt massist eristuda või siis on ornitoloogiahuvi nii suur :).

Suutsin oma teismelisele kroonkurele vanni astumiseks vihje (nimetissõrmega osutamine) selgeks õpetada. Tänaseks kurgede kommideks olid eriti aktiivsed ja elavad jahuussid, kes mul kangesti peost välja tahtsid ronida – kurele jälle väga meeldisid. Väike stiilinäide treeningust allpool:

Sõrmega osutamise peale kuhugi astumist tahan ma treenida seetõttu, et lõpuks kui ta vabalt igale poole peale astub, siis õpetan ta kaalu peale astuma. Kurge on ikka vaja vahest kaaluda ja siis on hea, kui see on tema jaoks stressivaba ja rõõmsameelne tegevus. Küll ma olen praktiline inimene :).

Siis tegime veel rohetiib-aaradega käe peale lendamist. See on omaette kunst, kuidas delikaatselt lindu oma käele maanduma kutsuda ja vihje abil ning käeasendit muutes teda järgmisele objektile lendama panna.

Siis palun vabandust veel eelmises postituses valetamise eest – punalaup aara on eesti keeles tegelikult mägiaara (Ara rubrogenys), aga ilus punane laup on neil sellegipoolest. Nemad õpetasime tegema õrrel täisringi vihje peale. Vihjeks oli vasaku käe nimetissõrm, mis näitas paremale. Täna pidime õpetama täpselt samale käitumisele juurde hoopis erineva vihje. Patricia lisas vihje, milleks oli oma vasaku kõrva puudutamine. Nii kui käsi läks kõrva juurde, pidi lind ringi ümber oma telje tegema. Mõlemad vihjed osutusid samaväärseks ja kutsusid esile õpetatud käitumise.

Ja vahelduseks foto boliivia lasuuraarast (Ara glaucogularis), kes on nagu papagoist basset-hound  – aega küll, aasta pikk. Väga hea variant neile, kes soovivad väljakutset oma treeningoskuste lihvimiseks.

Lasuuraara

Loomulikult oli asjatamist jälle ka kaelusronga, pistriku ja keaga. Ronkade juures on üks kaelusronk, kes iga asja peale hüüab “I know”. Nii kui kusagil inimesed kõnelevad, siis kisab ta vahele – “I know, I know, I know”. Tõenäoliselt teabki ta paljusid asju ;).


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s