Lamantiinid ja muu

Pärast workshopi lõppemist arvasin, et pean läbima mingi taastusprogrammi, et suuta taas tavaellu pöörduda :). Kõik need päevad olin ümbritsetud inimestest, kes suhtusid loomadesse ja inimestesse enda ümber erakordselt delikaatselt ja tähelepanelikult – positiivne kinnistamine oli elu normiks. Siiski, ega midagi üle jäänud – tuli naasta päris maailma :).

Oleme nüüd kolm päeva reisinud Florida idarannikul. Suure ootamatusena oli ilm vahepeal päris hoovihmane, aga õnneks siiski soe. Vihmale vaatamata ei jätnud me ära matkamist ja seatud eesmärke loomade-lindude vaatlemiseks. Kõige vaimustavam oli loomulikult lamantiinide kohtamine Indian River’i soppides mangroovides. Need on hiiglaslikud taimetoidulised mereimetajad, kes võivad talveperioodil ka rännata kanalitesse, jõesuudmetesse, et aga soojemat vett otsida. Kahjuks saavad nad tihti vigastada, kui inimesed hoolimatult nende elupaikades paatidega sõidavad. Lamantiinid on kaitse all ja neid arvatakse siin vetes kokku olevat kusagil 5000 ringis. Igal pool on väljas hoiatussildid kaatritega ja paatidega liikuvatele inimestele, et nad lamantiinide pärast lahesoppides kiirust maha võtaksid ja muidu kenasti käituksid. Allpool foto ühest emasloomast koos vasikaga, kes mangroovides krõbistavad. Kas pole kenad?

Lääne-India lamantiinid (Trichechus manatus)
Ikka selleks, et inimeste "geniaalseid" plaane ohjata.

Metsikult elavaid delfiine vaatasime binokli kaudu, neid väga lähemale lahesoppi ei tulnud. Vaalade kohtamiseks oleks tulnud vist ookeanile välja sõita. Ühe päeva lihtsalt nautisime Atlandi ookeani, jalutasime tunde rannal, natuke sai ka lainete sees mulistatud. Täna läksime suvalises kohas vette ja kohe sõitis oma ATV-s kohale baywatch’i onu ja palus meil oma nägemispiirkonda tulla, kuna piirkonnas pidi olema hai võimalus ja ohtralt miskiseid meduusilaadseid mürgiseid loomakesi, kellede nimi on inglise keeles Portugese Man o’War ja keda oli näha ka ranna peale uhutuna. Me siis kuulasime rannavahi sõna ja kui hakkasime rannast ära minema, siis ta tuli ja kinkis meile ilusa teokarbi sõnakuulelikkuse eest :).

Olen üritanud järge pidada ka kõigi linnuliikide üle, keda rannikualal ja luidetel jne. kohanud oleme ja nüüd tulebki mulle meelespidamiseks nimekiri linnukestest:

Pruunpelikan (Pelecanus occidentalis)

Hõbehaigur (Egretta alba)

Sinihaigur (Egretta caerulea)

Roosa luitsnokk-iibis (Platalea ajaja)

Ronkkondor (Coragyps atratus)

Valgepea-merikotkas (Haliaeetus leucocephalus)

Pähkli leeträhn (Melanerpes carolinus)

Sootiir (Sterna forsteri)

Kuningtiir (Sterna maxima)

Plüü (Pluvialis squatarola)

Leeterisla (Calidris alba)

Soorisla (Calidris alpina)

Suurtilder (Catoptrophorus semipalmatus)

ja veel miskiseid viusid jm. röövlinde, keda määrata ei osanud.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s