BAT (behavior adjustment training)

Seekord tutvustav postitus meetoditest, mis on abiks kartlike, agressiivse reaktsiooniga või muudmoodi ülereageerivate loomakeste käitumise modifitseerimisel. Algselt Triny probleemidega (üle reageerimine võõraste inimeste, “imelike koerte” ja muude kahtlaste nähtuste peale, mille juured meie puhul on peamiselt varajase sotsialiseerimise puudujääkides) maadeldes kasutasin tavapäraseid klassikalise tingimise tööriistu: desensitiseerimist (vähendame reaktsiooni tugevust teatud ärritile, alustades suurtest distantsidest selle ärriti suhtes / või siis imepisikestest ärriti kogustest ja lisame seejuures keskkonda midagi looma jaoks toredat) ja ebasoovitava reaktsiooni asendamist teise käitumisega (classical counterconditioning). Sinna juurde käib muidugi raudreegel – mitte kunagi ei tohi panna proovile sellise looma piire, kuna käitumise üleminek lihtsalt ärritunult kellegi peale klähvimisest-urisemisest  hammustamiseni võib mõne looma puhul olla väga-väga kiire. Ja kui loomake on pandud olukorda, kus ta “kolevaenlasega” vastamisi sattudes on lahenduse leidnud hammustamisest, siis kipub see käitumine korduma ja seda pole ju kellelegi vaja.  Samamoodi Triny puhul, ma ei soovi kunagi teada saada, kas ja millisel piiril on ta võimeline kedagi võõrast hammustama, piisab meile ka meeleheitlikust klähvimisest kui keski “koll” ootamatult silmapiirile ilmub. Õnneks räuskab Triny viimasel ajal tõesti vaid siis kui mõni “public enemy” liiga ootamatult silmapiirile ilmub. Muudel juhtudel oleme saanud reaktsiooni uääärraauhhhrräääuuuhhh muuta väikeseks kumedaks urriks. Kardetavasti on see meie edukuse lagi ja tegelikult ei sooviks ma kunagi sellest urrist lahti saada, sest kuidas mina – koera omanik – muidu infot saaksin. Sest illusioone ma ei oma – keerulise iseloomuga tõust koer, kes õrnas eas veetis aega vaid kenal eraterritooriumil hulga kennelikoerte ja kahe inimese seltskonnas – tegelikult ikka päris vabalt ja muretult igas eas ja erinevates kabariitides võõrastesse inimestesse suhtuma ei hakkagi. Küll aga saan mina korraldada tema keskkonna selliseks, et konfliktide tekkimise tõenäosus oleks võimalikult kidur.  Seetõttu on väike madal urin mulle väga abiks ja üritan koera alati kiita kui ta avastab rahvamassist “potentsiaalse vaenlase”, keda mina veel märganud pole ja sellest mulle teada annab. Siis saan võtta tarvitusele abinõud ja vältida seda, et koer ennast lõpuks nii ebamugavalt tunneks, et kõik saaksid varsti hüsteerilist haukumist kuulda ja käe kõrvatroppide järele sirutada.
Tegelikult ei tahtnud ma nii pikalt oma isiklikust näitest jahvatada, vaid see pidi saama sissejuhatuseks ühele arenevale ja juba päris edukaks kujunenud meetodi tutvustusele. Asja nimi on BAT (Behavioural Adjustment Training) ja protseduuri väljatöötajaks Grisha Stewart. Ma olen kindel, et paljud, kes osalevad operantset tingimist kasutavate lemmikloomatreenerite e-maili listides ja foorumites, on sellest meetodist ka väheke kuulnud. Eriti kui enda lemmikloomal igasugu käitumisprobleeme, mida lahendada. Tähelepanuväärne on BAT seetõttu, et kasutab funktsionaalset lähenemist, ehk siis koerale antakse preemiaks “ilusa käitumise” eest sedasama, mida ta tegelikult oma reaktiivse käitumisega soovib saavutada. Ehk siis lihtne näide kui koer on rihma otsas agressiivne teiste koerte suhtes, siis on tema röök-käitumise lõppesmärgiks ju, et saaks võõra koera oma nägemisulatusest ellimineerida. BAT protseduuris valitakse selline lävi, kus võõras koer on veel piisavalt kaugel ja tõenäosus piisavalt suur, et “halva käitumise” hulgas võib ette tulla mõni helge hetk mida markeerida ja koheselt anda preemiaks võõrast koerast eemaldumine. Sama loogika alusel õpetatakse koerale misiganes vaenlast tolereerima, andes talle võimaluse hirmsast olukorrast väljuda. Ja nagu alati kui kontroll olukorra üle läheb probleemkäituja kätte (käppa :)), siis muutub tema meelelaad rahumeelsemaks ja ta on nõus pakkuma isegi vaenlase kohalolekul käitumisi, mis on inimestele aktsepteeritavamad. Sest talle on jäetud mulje, et ta saab alati olukorrast välja kui jamaks peaks minema. Keda huvitab, siis : http://functionalrewards.com/.

Raamat on ka hea:

P.S. Ja kui enesekriitiliselt kodus ringi vaatan, siis khmmm … meie 8-aastane kolmanda ringi isane aretusterjer vajaks ka pensionipõlves väheke käitumisteraapiat … Tema on küll rõõmus ja julge ja kraps, aga oma naissõprade juuresolekul tahaks ta võõrastele koertele kõiksugu koledaid asju näkku karjuda.

Advertisements
Posted in BAT

3 thoughts on “BAT (behavior adjustment training)

  1. Ma üritasin seda ka plaani võtta, aga ei õnnestunud. Nüüd pean raamatu lugemisega leppima. Aga hääd reisi ja seminarielamusi Sulle!
    Siis saab ju “kuriloomade” omanikke pärast Sinu juurde nõu küsima saata ;).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s