Primaarsed kinnistajad

Primaarne kinnistaja on midagi, mis rahuldab õppija bioloogilisi vajadusi. Primaarseks kinnistajaks on näiteks toit, vesi, suguline kontakt, sotsiaalne suhtlemine (sh. mängimine) ja veel palju muud. Loomi treenides on kõige lihtsam loomulikult opereerida toiduga. Toitu kulub ööpäevas kõigil päris palju ja enamus koduloomi on pidevalt huvitatud toidust ning kui neile on mängureegleid tutvustatud, siis ka pidevalt toidu eest töötamisest. Kõrbeloomadega häid suhteid luua soovides, on kaval neile vastutasuks väärtuslikku vett pakkuda. Kodukoerad on millegipärast (meeldivad muutused ajukeemias) tihti ülihuvitatud oma omanikuga interakteerumisest – ohjeldamatud sikutamised ja pallipüüdmised.

Loomi saab panna asju tegema, “lubades” neile preemiaks vastassugupoolega kohtuda, või teiste omasugustega suhelda, eeldusel, et tegemist on sotsiaalsetest kontaktidest huvitatud loomadega. Näiteks kui isasele koerale meeldib üle kõige poste nuusutada ja märgistada, siis saab seda kasutada primaarse kinnistajana. Kui koera ärritab teise koera olemasolu keskkonnas, siis saab preemiaks pakkuda häirivast võõrast loomast eemale saamise.

Kui kodus on näiteks Põhja-Soomes sündinud mudi, kes ei naudi kuumi juulikuu päevi, siis saab suurimaks preemiaks pakkuda puu alla varju minemist või kaelani veevannis lamamist. Ja vastupidi, kui on olemas kuta, kes kardab külma, siis saab töö eest auhinnaks pakkuda näiteks sooja pesa.

Jne. jne. Ühesõnaga, vastavalt oma loomade eripäradele ja oma fantaasia ulatusele on meil peaaegu, et terve maailm kasutada. Ja siinkohal siiski palju õnne inimestele, kelle koerad palju süüa armastavad :).

Advertisements

One thought on “Primaarsed kinnistajad

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s