Sekundaarsest kinnistajast

Sekundaarse kinnistaja mõte on markeerida soovitud käitumist ning samuti luua nö. sild markeeringu hetke ja primaarse kinnistaja loomani jõudmise vahel. See viimane tähendab, et sekundaarne kinnistaja, mis on looma jaoks bioloogiliselt täiesti ebaoluline signaal, annab „lubaduse“, et nüüd kohe kindlasti järgneb midagi päriselt looma jaoks väärtuslikku. Mis võiks olla looma jaoks väärtuslik, sellest oli juttu eelmises postituses.

Kõik me tõenäoliselt juba aimame, et vaid soovitud käitumise markeerimine ei suurenda soovitud käitumise avaldumise tõenäosust. Selleks et mingi algselt neutraalne stiimul nagu näiteks klikkeri klikk või „tuuubliikoeer“ või „yess“ saaks heade asjade „ennustajaks“ ja samas ka sekundaarseks kinnistajaks, tuleks ta usaldusväärselt seostada primaarse kinnistajaga. Edasi räägin teksti lihtsuse huvides sekundaarsest kinnistajast kui „klikist“, kuigi ma ise olen rohkem selline, kes teeb kliki asemel „kuuuiiiitublllliiikooeeer“ või „misstuubliiiliiind“ :). Niisiis, et klikker toimiks sihtotstarbeliselt, siis PEAB igale klikkeriga tehtud klikile järgnema mingi päris preemia – näiteks toit või vesi ehk siis edasi räägin vähema jahumise huvides primaarset kinnistajat silmas pidades „kommist“. Tegelikult võib see muidugi olla misiganes muu hüve, mis reaalselt teie looma meelest väärtuslik on

Kui nüüd klikk on tugevasti kommiga seotud, siis on ta automaatselt muutunud ka sekundaarselt kinnistava efektiga signaaliks ja seega reaalselt suurendab tulevikus miski käitumise esinemise tõenäosust. See asjaolu samas ei tähenda, et tulevikus peaks kliki järelt kommi ära jätma, kuna sellisel juhul kliki kinnistamisomadused hakkavad ruttu kahanema (teaduslikult tõestatud asjaolu).

Täpset käitumise markeerimist on loomulikult vaja seetõttu, et me tavaliselt ei ole nii osavad, et kohe kui soovitud käitumine ilmneb, siis suudame koerale kommi suhu toppida. Muidugi mõne käitumise puhul suudame ka, kuna koerad nüüd üleliia kiired tegutsejad kah pole. Ise suudan küll täpselt näiteks kutsika minu jala kõrvale istuma potsatamise hetkel talle maiusetükikese suhu pista. Aga alati ei kasuta ju nii lihtsat preemiat nagu maius, vaid on kasutusel ka hoopis trikikamad preemiad. Ehk siis jõudsime ajastuse teemani. Kui isegi kasutame ajapikenduse huvides klikki kommi lubajana, siis ei saa see ajavahemik kliki ja kommi vahel siiski olla üleliia pikk. Kindlasti mitte üle 5 sekundi, kuigi ka 5 sekundit on juba päris pikk vahemik. Lubadused võivad mõlemal poolel meelest minna J.  Tehke klikk ja proovige pärast seda lugeda viieni … loodetavasti me trenniplatsil ikka nii pikaldased pole. Lisaks võib selle ajavahemiku jooksul koeral igav hakata ja ta teeb 4 sekundi jooksul veel mitu muud huvitavat lisaliigutust, mis omakorda saavad soovimatult kinnistatud kui te viiendal sekundil oma kommiga kohale jõuate. Ja siis ongi teil midagi, mida te tegelikult ei taha.

Ehk siis sekundaarne kinnistaja on efektiivne kui ta …

a)      … eristub igasugusest muust keskkonnamürast

b)     … on usaldusväärne looma jaoks = ALATI järgneb sellel primaarne kinnistaja

c)      … on täpselt ajastatud

d)     …  vastab valitud kriteeriumile = alati klikite sama asja sama treeningsessiooni raames ja ei aja loomal juhet kokku klikitava kriteeriumi juhusliku varieerimisega (jah, ma tean, et see tavaliselt juhtub kogemata :))

Ja ärge unustage klikkerit “metsa visata” nii ruttu kui võimalik kui teil soovitud käitumine on olemas ning on võimalik seda juba väiksema sagedusega premeerida ja klikk lubadusena on asendatud millegi vähem ortodokssega. Näiteks agilitys on kasulik kasutada lihtsalt oma rõõmsat pläminat signaliseerides koerale, et “olen sinuga väga trahul ja kui me nüüd natukese aja pärast raja lõpetame, siis järgneb möll ja trall või praeliha” :). Ja enamus koeri usub seda ja töötab innukalt suure palga ootuses lõpuni, kuna me oleme alati ausad ja lubatud praadi ja rulaadi ka tegelikult raja lõpus koerale kätte anname.

Advertisements

3 thoughts on “Sekundaarsest kinnistajast

  1. Tänan Teid! Ma hirmsasti üritan. Alustasin seda järk-järgult teooria lekitamist tänu Elikale antud lubadusele natuke rahvapärasem olla :). Aga hää meelega ootan ka tagasisidet, kui miskid kontseptsioonid siiski liiga segaselt ja keeruliselt edasi antud on. Sest segane ja keeruline selgitus ei ole kohe mitte hea selgitus. Ja ilgelt tahaks areneda :).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s