Mmmmotivatsioon

Loomad liiguvad alati millegi meeldiva poole või siis eemale millestki, mis neile ei meeldi. Sellest vaatenurgast on motivatsioon väga kergesti mõistetav kontseptsioon. Iga tegevuse jaoks seisneb motivatsioon selles, kas tegevuse tulemusena on võimalik saada midagi head või vältida piina. Loom kas soovib teha midagi või ta teeb midagi, et vältida ebameeldivat kogemust. Kui mõelda looma motiveerimise peale treenimise seisukohast, siis tuleks üritada alati vaadata situatsiooni nö. looma seisukohalt ehk siis küsida treenerina: „mis  teeks looma jaoks selle tegevuse sooritamise väärtuslikuks?“. Tegelikult „mis ma sellest saan?“ on küsimus, mida me enne otsuste langetamist pidevalt ka iseendalt küsime.

Selle suve üks rahuldustpakkuvamaid momente minu jaoks oli juuli lõpus Viljandis Keida ja Indreku kodusel treeningplatsil toimunud Inga Järve AG juhtimiskoolitusel koos Teraga koostöö tegemine. Tol nädalavahetusel oli väga kuum ilm üle Eestimaa ja eelmisest suvest oli mul meeles kuiväga Tera kuuma põlgas. Praegusel hetkel tundub küll kuumast suvest kirjutamine ülimalt kohatu olevat, aga mis teha kui osad inimesed oma blogis postitamisega väga ajaga kaasas ei käi. Ühesõnaga, ega Tera esimene valik ka praegusel hetkel poleks Kesk-Euroopa kuumalaine nautimine, aga muutused on toimunud hoopis trenniga seotud motiveerituse alal. Kuigi muidu loomake telgivarju hoidis, siis pallide välja ilmumisel ja AG platsile suundumisel kaotasid äkitselt 30 plusskraadi oma mõju ja alles jäi ainult soov tõkkeid võtta ja selle kaudu minult pallidega mängimist “välja peksta”.

Samalaadse muutuse tegime läbi juba varem hüppetõketega. Kuigi Tera paljusid takistusi juba jumaldas, siis hüppetõkete suhtes jäi ta üsna külmaks. Liiati kui jalg kogemata tõkkepulga vastu läks, siis tõmbus koera meel üsna murelikuks ja järgmisest tõkkest oli kindlam juba kõrvalt mööda jalutada. Tehtud said ka terviseuuringud, mis näitasid, et looma puusad-põlved on nii terved kui veel olla saavad ja tervises mingeid hälbeid pole. Loomulikult välgatas mulle üsna varsti, et hüpete eest premeerimise sagedus jab üsna kasinaks võrreldes plankude ja slaalomi ja muuga. Seega vaatasin läbi hunniku Linda Mecklenburgi õpetustega seotud videosid ja kukkusin hüppeid premeerima. Iga hüppe eest sai loom palju palka ja tasapisi muutusid hüpped iseenesest juba väärtuslikeks, nii et enam üleliia kommi/ palle puistama ei pidanud. Enam ei lugenud, et jalg pulga vastu vahest ära löödi või, et kõrgus ei olnud algajatele vääriline. Paar päeva tagasi platsile minnes oli jäänud sinna maxikoerte kõrgusega tõke ja ülimalt motiveeritud midimudile ei olnud probleemiks 55 cm hüpata enne kui ma kõrguse reguleerimisega jaole jõudsin.

Mõned loomad lihtsalt ei ole vaimustatud võõrastest objektidest ja kahtlastest esemetest. Selliste koduloomade kahejalgsed sõbrad peavadki natuke rohkem tööd tegema ja suuremat palka loomakesele maksma, mis muud :).

Photo by Dagris Punder

Advertisements

One thought on “Mmmmotivatsioon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s