Krantsid Karjalas frisbee laagris

Nii kui septembri viimane töönädal lõppema hakkas, algas mul kauaoodatud puhkus. Pensionär-terjerid läksid hoida meie lemmik koerahoidja Bertha juurde. Bertha on üks usaldusväärsemaid loomadega tegelejaid, keda olen kohanud ja kelle juurest tulevad ka umbusklikud skye terjerid tagasi rõõmsalt ja rahulikult, et kõik võivad aru saada, et nad on vahepeal stressivabalt ja hästi aega veetnud. Väga soovitan, kellel on Tartu kandis koerahoidjat vaja!

Tera ja Triny võtsime aga kaasa reisile Soome, mis viis meid 400 km Helsinkist kirde poole Põhja-Karjalasse Kitee linna lähedale, kus algas 28. septembril Soome koerafrisbee klubi esimene laager. Kuna paljud inimesed teevad “möhh???” sõna frisbee peale, siis selgitan, et tegu on nö. lendavate taldrikute koerale loopimise spordialaga. Tegelikult on võimalik aretada oma sellesuunalist tegevust kahes suunas:

a) freestyle frisbee ehk siis koeratantsu elementidega läbipõimitud koerale taldriku viskamise trikid

b) toss & fetch ehk siis tuleb taldrik võimalikult kaugele lennutada, koer sööstab sellele järele, püüab õhust kinni ja toob omanikule tagasi

Mind ennast võlub rohkem see freestyle osa, kuna see on minu arvates üks koerasõbralikumaid spordialasid. Inimesel on käes motivatsiooniese, mida ta trikkide sooritamisel osavalt koerale viskab ja seda ka võistlustel täiesti legaalselt :).

Laagris saime õpetust tšehhitarilt Kamilalt freestyle frisbee trikkide õpetamise osas ja frisbee golfi (jaa, selline ala on täiesti kanda kinnitanud ka Eesti inimeste hulgas) harrastajalt Saulilt saime juhendust, kuidas erinevat moodi taldrikuid visata ja mida inimene peab enne harjutama kui koera kallale läheb. Veel toimus loeng frisbee koera hammaste hooldusest, kuna tegelikult on see ala ohtlik ka, sest koer hüppab pidevalt õhku ja rabab plast-taldrikut. Samuti toimus loeng sellest, kuidas äranäritud taldrikuid hooldada, nii et näritud servad koera suud ja igemeid ei kahjustaks.

Photo by Anita Kokkonen

Kui ma laagrisse juunikuus registreerusin, siis tundus täiesti asjakohane registreerumislehele kirjutada – ööbime telgis. Septembri keskel hakkas see lubamine mind natuke muretsema panema, aga kohale jõudes oli ilm tegelikult imeilus ja sügisene, seega telgis me need kaks ööd ka ööbisime. Esimene öö oli pigem selline karge ja ühtäkki keset ööd hakkasid väga virtuooslikult ulguma majutuskoha pererahva kolm malamuuti. Tõenäoliselt on vähe veel romantilisemaid hetki kui karges põhjamaises öövaikuses uluvad koerlased. Kuigi meile räägiti, et nimetatud piirkonnas kolistavad ringi ka karud – hundid, siis neid paraku näha ei õnnestunud ei pimedas ega ka valges.

Kui laager pühapäeval lõppes, siis sõitsime paarkümmend kilomeetrit lõuna poole Kesälahti lähedale, kus võtsime väikese mökki ühes kämpingus suure järve kaldal mändide all, vaatega otse veele. Sain jälle kinnitust oma veendumusele, et sügis on parim puhkuse veetmise aeg. Kämpingus oli veel paar kalastajat peale meie ja seega mõnusalt üksildane. Järgmisel päeval matkasime siis järvede ümber suurtes metsades, kus samuti ei olnud ühtegi inimest, vaid pohlad ja mustikad ja kukeseened ja meie koerad, kes käitusid nagu Jaapani turistid ehk vaimustunult sebides nii kui mõnd uut ja põnevat objekti kohtasid.

Tera kämpingus järve kaldal ennast nautimas.

Teisipäeval tagasi sõites põikasime päris Venemaa piiri äärde, kus teed ei olnud enam asfalteeritud, asustus oli isegi Soome kohta eriti hõre ja metsaga kaetud künkad kaunid ja värvilised. Sääl tegime ka u. 11 km matka, et koertele oma linnaelus tekkinud matkamise võlga tasuda. Jällegi kohtasime ainult põdrakärbseid, tihaseid ja tee ääres ka paari oranzhi vestiga jahimeest.

Karjala on igatahes imekaunis oma sügisestes värvides, ohjeldamatu loodusega ja sellise šikilt üksildase-melanhoolse atmosfääriga, mis mind väga võlub. Edaspidi puhkan ainult sügisel :).

Laagris esindatud Ungari karjakoerad: mudi Tera, pumikutsik Juki ja pumimees Perro.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s