Uue käitumise vormimine

Minu arvates üks loomatreeneri vingemaid tööriistu on oskus loomale uusi tegevusi või asendeid õpetada tema käitumist osavalt sheipides. Tegelikult on vastav maakeelne termin küll “vormima” aga usun, et kui vahest tekstis kasutada ka anglitsismi “sheipima”, siis eesti keele haldjas ei tule mind öösel kägistama ;). Loomulikult ei ole mõttekas sheipida päris kõike Aast ja Beest alustades, kuna paljusid käitumisi saame oma koertelt peaaegu tasuta “välja pressida” ja seega on meil mõistlik hakata võimalikult ruttu kinnistama juba nö. valmis lõpptegevust / asendit vmi. Aga siis ühtäkki soovime õpetada oma koerale midagi, mis on just selle isendi jaoks mitte igapäevane asi ja maiusega meelitamine või muidu suunamine ei vii meid kuhugi. Või siis hoopis on meil selline loom, kelle jaoks tavaline treening tundub olema liiga pealetükkiv ja ta ei ole huvitatud treeningus osalemisest. Mis siis teha?

Loomulikult vormida uut käitumist nö. millimeeterhaaval, kinnistades vaid vaevumärgatavaid muutuseid lõppkäitumise suunas. Loom hakkab väga ruttu aru saama, et see, milliseid otsuseid tema teeb, mõjutab otseselt preemia saamise sagedust. Ja kuna käitumine peabki algama looma peast (meie ise looma ajust ju tema ülejäänud kehaosadele signaale saata ei saa :)), siis olemegi juba õigel teel.

Panen siia ka näiteks Susan Friedmani sõnastatud definitsiooni: “Vormimine on järgnevuste astmelise kinnistamise protseduur, mis tegeleb vaevumärgatavate muutustega looma käitumises soovitud lõppkäitumise suunas, alustades lõpptulemusele kõige lähema käitumisega, mida loom juba teeb”. Kui seda mõttega lugeda, siis ongi kogu protseduur lahti seletatud.

Käitumise vormimise protseduuri rakendamine nõuab kindlasti imepisikeste muutuste nägemist loomade käitumises. Seega võiks alustada sellest, et õppida oma treenitavaid loomi jälgima, et mida loom oma loomulikus olekus teeb: kuidas tõstab jalgu, kui kiire ta on miskite tegevuste sooritamisel, kuidas vabas olekus istub või lamab või käppasid asetab. Kui oleme kindlad, et me suudame teha vahet imeväikestel muutustel oma looma käitumises, siis tasub juba haarata klikkeri ja vorstikausi järele. Ja tihti avastame hoolikal vaatlusel, et lõpptulemusele kõige lähem käitumine, mida loom antud hetkel pakub ei olegi lõpptulemusest nii kaugel kui alguses arvasime.

Iga tegevus, mille sooritamise loom on nö. oma peaga välja mõelnud, tõstab tema enesekindlust ja soovi edasistes treeningutes osaleda.

Iga tegevus, mille loomatreener on selgelt planeeritud vormimisprotseduuri kasutades loomale selgeks õpetanud, parandab tema mehhaanilisi oskuseid. Seega, kasu saavad mõlemad osapooled :).

Advertisements

3 thoughts on “Uue käitumise vormimine

  1. Taas väga hea postitus, aga üks praktline soov: oleks hea, kui “tag-e” oleks mitu (kui keskkond võimaldab). Näiteks ma mäletan, et oled hiljuti postitanud mitmeid algtõdesid, aga ma ei suuda neid leida ühegi tagi alusel.

  2. Oh, hakkasin ka neid postitusi selle pilguga vaatama ja tõesti – sildisüsteem vajaks küll väheke remonti :). Võtan plaani ja üritan parema kataloogisüsteemi teha. Mul on selline rumal komme veel, et kuigi postitused on eestikeelsed, siis tag’id on jällegi inglise keeles. Oioioioi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s