Karud, elevandid ja muud koerast suuremad

karu_karumets_Ouwehands (800x600)
Hiljuti ärganud pruunkaru Ouwehandeni loomaaia karumetsas, 27. märtsil 2013 (foto tehtus siiski võre tagant, ja looma vahetult ei häiritud)

Loomade treenimise ja vangistuses peetavate loomade heaoluga seotud küsimused ning soov  nende teemade kohta rohkem teada saada ei lase mul vist elu lõpuni rahus elada. 25.-27. märtsini sel kevadel oli mul võimalik külas käia ja loomaaialoomade heaoluga seotud teemadel arutleda, ettekandeid ning praktilisi sessioone nautida Ouwehandeni loomaaias Hollandis, Rheneni linnakeses. Ma ei ole kohe kindlasti loomade vangistuses pidamise fänn aga minu poolehoid kuulub loomaaedadele, kus põhisuunaks on võetud inimeste loodusalase hariduse suurendamine, liigikaitse ja muud looduskaitselised tegevused. Lisaks peavad loomulikult olema tagatud loomadele elamisväärsed tingimused, liigikohane sotsiaalne keskkond ja aju stimuleerivad tegevused. Ouwehandeni loomaaed oli mitmeski mõttes eesrindlik, ei olnud neil liiga suurt loomade kogu ja eriti väike oli troopiliste loomade hulk. Loomaaed osales mitmetes liigikaitse programmides ja võimaldas oma territooriumil  läbi viia harivaid üritusi.

Mis oli selle loomaaia tõeline uhkus ja väga hoolikalt läbimõeldud ettevõtmine oli hiiglaslik parasvöötme karumets. Karumets oli ümbritsetud võrkaiaga ja üle selle keskkoha läks sild, kust külastajad võisid alla vaadates näha karude koopaid ja pruune kogukaid loomi endid. Karusid elas sääl kokku viis ja lisaks neile kaks vanemaealist isahunti, kes vedelesid enamasti nagu diivanikoerad päikese käes. Mis aga on veel haruldasem selle ettevõtmise juures on see, et karude eest hoolitsevatel inimestel on olnud võimalik välja töötada selline karude söötmise süsteem, et nad ainsana kogu maailmas on tehistingimustes loonud olukorra, kus karud lähevad talveks magama ja kevadel ärkavad uuesti üles nagu päris looduses. Karudega oli seotud ka loomade heaolu seminari käigus toimunud heategevuslik oksjon. Kõik oksjoni tulud läksid Alertise karude kaitse fondile, mis kogub raha ohustatud karuliikide kaitseks looduses ning hädasolevate vangistuses peetavate karude aitamiseks (näiteks ebaseadusliku loomadega kaubitsemisega tegelevatelt isikutelt või tsirkustest päästetud loomade rehabiliteerimine). Kui soovid fondi tegemiste kohta rohkem lugeda, siis vaata siia: www.alertis.nl. Mina muidugi meelitasin oksjonil osalema agilityst tuttava Kairi, kes teeb KaRaa Design nime all ilusaid ehteid. Kairi tegigi mulle oksjoni jaoks kaasa komplekti ehteid, mille eest saadud tulu karudele läks. Suur aitäh Kairile ja tema ilusatele ehetele!

Loomade elukeskkonna rikastamise praktilistes õppetundides veetsime rohkem aega suurte loomade juures, nagu jääkarud ja elevandid. Kuna ma muidu loomaaedades ealeski oma aega suurte külastajaid kohale meelitavate imetajate aedikute ees ei veeda, siis oli see minu jaoks päris ainulaadne kogemus. Tunnistan ausalt, et näiteks Tallinna Loomaaias hängides ma loomaaia eesosas asuvast viiest kureliigist eriti kaugemale ei jõua, paraku mitte kunagi. Ja kui juhus on mind muude riikide loomaaedadesse viinud, siis uurin ka esimesena, et millised lindude kogud neil olemas on ja siis vaatan edasi.

Panen siia mõned suurte imetajate elukeskkonna rikastamise näited. Esimesel klipil on lõik jääkarude lõbusast elust. Nende territooriumile, kus asub ka hiiglaslik tiik forellidega, kellel on tiigisügavuses häid peidupaikasid, nii et kui karud neid püüda tahavad, siis peavad nad tugevalt vaeva nägema ja osavatel forellidel on võimalus ärasöömist täiesti vältida – pandi iga päev ka külmkapi suurune jäätükk, kus oli sees külmutatud lihatükke ja õunu. Jääkarud tormasid suure naudinguga jääd kraapima ja maiustusi kaevama. Lisaks meeldib karudele veel lahtine pinnas, milles püherdada. Seega päeva lõpuks olid mitmed valged karud täiesti mustjashalli värvi – räpased, aga endaga väga rahul :).

Aafrika elevante oli kokku viis, kelledest üks oli isane tigepunn, keda lasti mõneks tunniks päevas nö. kongimänguasjaga vallatlema, et ta oma energia ülejääki emaste terroriseerimiseks ei rakendaks. Ja hiljem kui ta karja hulgas ringi tatsas ja poleks teadnud tema halbadest minevikukommetest, polekski uskunud, et ilma rikastava keskkonnata oli ta varem suur tigepunn.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s