Funktsionaalsed preemiad

Kuna üks minu viimastest koertega seotud töödest on olnud ühe võõraste koerte suhtes äreva väikese terjeri kena perenaise treeningplaani juures konsulteerimine, siis mõtlesin, et kirjutan lühidalt ka siin funktsionaalsetest preemiatest, mis on aluseks sellisele geniaalsele meetodile nagu BAT (behaviour adjustment training), millest olen siin ka varem tuututanud.

Niisiis, koerad õpivad kõige kiiremini selgeks need tegevused, mille tulemusena nad saavad just selle preemia, mida nad antud hetkel kõige rohkem ihaldavad.

Kuigi toit ja mäng on väga tõhusad preemiad soovitud käitumise kinnistamisel, siis juhul kui koer on ärritunud, hirmul või kasvõi vastassoost koera lõhnast ärevil, ei pruugi toit ja mänguasjad sel hetkel enam olla mõne koera jaoks piisavateks motivaatoriteks. Kui üritate sellise koeraga ärevas olukorras kontakti võtta, siis ta ehk ainult korra nuusutab teie poolt pakutud maiuseid või vaatab hetkeks sikutusmänguasja teie käes. Ning see teeb ärevas olukorras treenimise eriti raskeks, sest ühtäkki teil nagu ei olegi midagi, millega koera motiveerida.

Siis tulevadki mängu funktsionaalsed preemiad, mida koerad tegelikult antud hetkel just kõige rohkem ihaldavad. Et funktsionaalsete preemiate ideed tutvustada, siis toon mõned näited olukordadest, mis on ehk paljudele tuttavad. Näiteks hüppavad koerad inimeste peale üles, et saada tähelepanu. Ehk siis tähelepanu on üles hüppamise eest saadav funktsionaalne preemia. Koertel võib areneda välja rihma otsas rebimise / jõulise tirimise käitumine, mida premeerib edasi liikumise võimalus. Või kui arg koer sööstab haukudes ettepoole ja laksutab õhus hambaid, siis selle käitumise preemiaks on see kui ärritav objekt kaugemale põgeneb ja kartja temast vabaneb.

Funktsionaalseid preemiaid saame ära kasutada, et õpetada koertele palju tervislikumat ja stressivabamat käitumist kui seda on rihma otsas ähkimine või meeleheitlikult koleda objekti poole röökimine. Ehk siis näiteks annamegi kartlikule klähvivale koerale preemiaks ärritavast võõrast koerast eemale saamise, aga palju varem kui urisemine – haukumine juba pihta on hakanud. Trikk on selles, et trenniga tuleks alustada selliselt distantsilt, kus reaktiivne koer veel ei väljenda nö. halba käitumist. Seejärel leida mingi selline käitumine, mida võiks urisemise-haukumise asemel premeerida – näiteks kui koer pöörab pea kaugelt paistva koera suunast ära hoopis teie poole. Loomulikult tuleks kohe seda uut käitumist markeerida (tubli koer! klikk! vmi.) ja koerale auhinnaks võõrast ärritavast objektist veel kaugemale liikuda ning seejärel veel tavapärase maiuse / mänguasjaga premeerida. Kui koera jaoks on olukord endiselt liiga ärev, et näiteks maiust võtta, siis on ta siiski saanud kätte preemia koledast ärritajast eemale saamise näol. Ja nii tasapisi tuleks töötada koleobjekti suhtes järjest lähemale distantsile. Niikaua kuni käitumine „urrräuhhh“ on usaldusväärselt asendunud võõrast koerast pea ära pööramise käitumisega. Loomulikult läheb selleni hulk treeningsessioone, kannatlikkust ja aega.

Ise kasutan palaval päeval agility platsil tihti funktsionaalse preemiana koera varju saatmist, kuna kui esimese erutusega on koeral rada läbi joostud, siis jõuab ju palavus kohale ja kosutav vari on enamasti see, mida ta kohe ise tahab. Seejärel muidugi viin talle ka maiust või loobin puu varjus palli.

Soovitan kõigil tähelepanelikult jälgida, mida teie koerad tegelikult soovivad ja see teadmine enda kasuks tööle panna :).

funny-dog-cartoon-negotiate

Advertisements

One thought on “Funktsionaalsed preemiad

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s