Pehmelt öeldes …

Käisime nädalavahetusel Soomes iseloomu testimas ehk siis osalesime Soome Kennelliidu ametlikul “luonnetest”‘il Lempääläs. Ürituse korraldas ungari lambakoerte ühing ja kohtunikeks olid Irene Puputti ja Sirpa Heilä. Minu jaoks oli taoline üritus esmakordne ja huvitav, sest tegemist on ju testiga, kus omanik peab olema vait ja vagane ja ainult hoidma rihma teisest otsast. Loeb ainult koera loomupärane käitumine. Läksime tükk aega enne meie etteastet kohale, et tutvuda korraldusega ning vaadata teisi koeri. Jõudsime kohale just ajaks kui testi alustas üks krapsakas must puli.

Aga milliseid elemente see test siis sisaldab? Niisiis, kõigepealt kontrollitakse koeral kiipi ja korraldaja võtab enda valdusesse koera registreerimistunnistuse originaali, et hiljem sinna tulemus kanda. Siis võib vabas kõnnis sammuda kohtuniku juurde. Kohtunik kätleb omanikku ja jääb siis paari meetri peale seisma, vesteldakse omavahel, mille eesmärgiks on lihtsalt paigal püsida ja vaadata, mis koer teeb. Seejärel tuleb katse, kus kohtunik haarab puutoika või nutsu ja hakkab koeraga mängima, vaadatakse kas koer tõstab toru ja kui innukalt võõraga mängib.

Seejärel pannakse omanik tuima näoga koer rihma otsas teatud kohta seisma. Samal ajal hakkab kuuskede tagant välja tulema kelk, millele on seotud hernehirmutis ja plekkpurgid. Vaadatakse, kuidas koer sellisele metsakollile reageerib. Kui koll seisma jääb, siis vaadatakse, kas koer läheb seda uurima ja saab esialgsest häiritusest ruttu üle.

Järgmiseks liigub koerajuht koeraga pahaaimamatult mööda platsi, kui varje tagant ilmub välja teine kohtunik, kellel on kapuuts silmadel, pikk ritv käes ja ta hakkab ähvardades ja karjudes koeraomaniku poole tulema. Vaadatakse, kuidas koer reageerib. Olles piisavalt kole olnud, jääb kohtunik seisma, võtab kapuutsi peast, viskab oksa metsa ja muutub “heaks tädiks” – üritab koeraga kontakti võtta ja teda silitada. Siis võtab omanikult rihma ja nad lähevad koos koeraga koerajuhist eemale. Miilustavad sääl ja siis lubatakse omanikul koer tagasi kutsuda.

Seejärel on katse, kus koerajuht ja koer liiguvad mööda seinaäärt ja äkitselt hüppab nurga tagant välja teine kohtunik ja avab vihmavarju. Paneb selle ruttu kokku ja viskab maha. Koerajuht pöörab koheselt otsa ümber ja viib koera koledast kohast eemale. Seejärel peavad koer ja koerajuht tagasi minema kohta, kus kole vihmavari oli, aga seekord ei juhtu õnneks midagi. Vaadatakse kuidas koer eelnevast taastunud on. Lähevad nõmedast majanurgast edasi ja maja katuselt mööda laudteed tuleb kolinal alla plekktünn. Oioioi.

Seejärel on pimeda hoone katse. Vaadatakse, mida koer pimedas majas teeb. Siis seob koerajuht koera “poe ukse taha” ja läheb ise peitu. Kui koer on üksi, siis tuleb jälle põõsastest nurjatu kohtunik oksaga ja ülbitseb koeraga – vaadatakse, kuidas koer ennast kaitseb. Siis halb kohtunik muutub heaks, üritab koeraga kontakti saada. Seejärel tuleb omanik tagasi.

Järgneb paugukatse, kus natuke õhupüssist lastakse.

No ja siis lähevad kohtunikud hindamislehte täitma. Hindamisskaala on -300 punktist kuni +300 punktini. Kui koer saab alla +75 punkti, ehk siis on pehme tossike, siis on poole aasta pärast veel võimalus uus test teha. No, et kui oli koer väheke tõbine või ebatiinuses või miskit muud.

Täispikka mängufilmi (22 min) Tera katsest võib näha allpool videost. Meie jõudsime ainult vihmavarju testini. Uuesti mul Tera sinna majanurgani meelitada ei õnnestunud. Kohtunikud katkestasid testi “koera liigse pehmuse” pärast. Muidu oleks asi liiga vägivaldseks looma jaoks läinud. See oli muidugi info, mis mul varem ka teada oli, et kui ikka päris kole on, siis taastume sellest kuid. Kuna kohtunikud õigel ajal testi katkestasid, siis Tera õnneks hiljem eriti stressis ei tundunud. Eks see vana tõde ole, et kellel on kidur materjal, see peab rohkem ise tööd tegema :). Väga põnev päev oli igatahes. Boonusena sain juttu ajada ühe kena mudikasvatajaga ja vaadata igat masti pulisid.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s