Koerte peamised isiksuseomadused

Loomade isiksuse uuringud on üsnagi uus teadusvaldkond ja mõtisklemist on veel palju, aga tänane kirjatükk räägib sellest, mis on teada koerte isiksuste kohta. Koerisiksuste kohta :). Rääkides isiksusest loomade puhul, siis leiame kirjandusest erinevaid termineid nagu isiksuse tüübid, iseloom, temperament ja isiksuseomadused. Koertest rääkides kasutatakse mõisteid isiksuse tüüp ja temperament sünonüümidena. Need mõisted kirjeldavad käitumuslikke tüüpe üldiselt ja on ära määratud  üksteisest sõltumatult mõõdetavate käitumiste kombinatsioonidena. Isiksuseomadusi seevastu mõõdetakse teatud väljatöötatud skaalal ja nad hõlmavad rohkem kui ühte käitumuslikku omadust “sama sildi all”.

Kõige vingem uuring koerte vallas pärineb 2002 aastast Rootsi teadlastelt, kes kasutasid oma pikaajalises uuringus Rootsis välja töötatud standardiseeritud iseloomutesti (mental test, töökoerainimesed kindlasti jälgivad neid testitulemusi oma koerte sugupuudes) ja testisid ära üle 15 000 koera (emased ja isased koerad 164 tõust). Kas pole võimas andmemaht?!

Originaalartikli viide on:

Svartberg & Forkman (2002) “Personality traits in the domestic dog (Canis familiaris)”. Applied Animal Behaviour  Science Vol. 79, 2 , Pages 133-155.

Tööst selgus, et koerte isiksuseomadused võib kokku võtta viie peamise iseloomujoonena. Need oleksid:
● “Mänguhimulisus”
● “Uudishimulikkus / kartmatus”
● “Kalduvus liikuvaid objekte taga ajada”
● “Sotsiaalsus”
● “Agressiivsus”.

Kõiki neid iseloomujooni leiti kõigil testitud koertel. Loomulikult see, millisel määral mingi isiksuseomadus oli väljendunud sõltus isendist ja millisesse tõugruppi ta kuulus. Samuti on näidatud, et need isiksuseomadused on ajas püsivad ehk siis ei muutu koera elu jooksul. Kes on ikka oma mänguhimulisusega skaala ülemises osas, see on seda suht igas eas kui seda just muudmoodi maha ei suru. Muidugi kõige toredam on asja juures see, et neid teadmisi saab kasutada, kui on vaja valida koeri teenistusse ning samuti aretusse, sest nendel omadustel on väga suur pärilik komponent.

Keda huvitab sügavamalt rootslaste Mental Test ja kuidas need isiksuseomadused ikka päris täpselt ära testiti, siis soovitan lugeda põhjalikumalt eelpool viidatud juttu.

 

Väga tähtis koerisiksus Triinu jalutamas Kõrvemaa looduses :). Foto autoriks Kristina Grau
Väga tähtis koerisiksus Triinu jalutamas Kõrvemaa looduses :). Foto autoriks Kristina Grau
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s