Mida arvab rihma otsas olev koer vastutulijatest tänaval

Jutt ilmus ka portaalis Lemmikloom.delfi.ee

Kui oled linnas või muus inimasulas elav koeraomanik, siis tuleb sul arvatavasti mitu korda päevas ette olukord, kus kõnnid oma rihmastatud koeraga tänaval ja vastu tuleb inimesi või ka teine koeraomanik lemmik rihma otsas. Kuna jalakäijana kõnnite kõnniteel, siis läheneb vastutulija enamasti teile sirgelt otse vastu. Kas oled vahest mõelnud, mida võivad koerad sellises olukorras tunda?

Koerte loomupärase käitumise vaatlustest on teada, et vabas olekus koerad lähenevad võõrale alati väikese kaarega. Koerad teevad seda just seetõttu, et teise koera või inimesega kohtudes näidata, et nad on sõbralike kavatsustega ning soovivad igal juhul võimalikku konflikti vältida. Erandiks on väikesed kutsikad ja noored koerad, kes pole veel viisakat koerakeelt õppinud. Samuti juhul kui koer oleks stressis ning ärritunud, läheneks ta just karv turris ja jalad kanged vastutulijale sirgelt vastu. On leitud, et isegi muidu sõbralikud koerad lähevad pingesse ja nende pulss tõuseb, kui keegi neile otsejoones vastu jalutab. See omakorda võib ajapikku tekitada koeras ebakindlust ja hirmu vastutulevate inimeste suhtes.

Norra koeratreenerid Bente Stensland ja Agnes Vælidalo soovisid seda teemat lähemalt uurida. Nad teevad jätkuvalt katseid, kus koertele pannakse jalutustrakside külge südame löögisageduse mõõtjad ning vaadatakse, kuidas arvutisse jõudnud signaal muutub juhul, kui võõras kõnnib koerale otse vastu või kaarega temast mööda. Südame löögisagedus ehk pulss on laialt kasutatud näitaja, mille abil tuvastada inimese/looma antud hetke füsioloogilist stressireaktsiooni ja erutust. Südame löögisagedus alaneb kui loom on rahulik ja lõdvestunud. See näitaja läheb aga üles, kui loomal on tekkinud stressireaktsioon, mille käigus annab aju kehale signaali olla löögivalmis ning hoida lihased stardivalmis. Selline reaktsioon tekib mõlemal juhul – kui koera poolt kogetu on hirmutav või meeldiv – ehk kui koer on rõõmust elevil või kardab koledal kombel. Igal juhul on südametegevuse kiirenemine stressirohkes olukorras kehale vajalik, et adekvaatselt tegutseda. Paraku on üldteada asi, et kõrge pulsisagedus pika aja vältel ei ole organismi jaoks tervislik!

Eelpool mainitud projekti läbiviijaid huvitavad täpsemalt kaks küsimust:

Mis juhtub koera pulsiga kui võõras kõnnib koerast mööda kaarega?

Ja mis juhtub koera pulsiga kui võõras kõnnib otsejoones koerale vastu?

Kuigi andmeid veel kogutakse, siis on olemas juba esialgsed tulemused ligi 50 koera kohta, kellele  pandi südametegevust mõõtvad andurid. Tulemused näitavad, et kui koerast möödutakse kaarega, siis tema pulss alaneb keskmiselt 5% võrra, samas kui keegi tuleb koerale sirgelt vastu, siis tõuseb pulss keskmiselt 10%.

Igal juhul, kui seda kõike nüüd teate, siis on soovitatav võimalusel läheneda vastutulevale koerale kerge kaarega. Kui vastutulev koeraomanik on nendest uuringutest teadlik ning soovib oma loomale stressivaba elu, siis tõenäoliselt teeb ta oma koeraga teist möödudes ise väikese kaare :).

Uuri lähemalt ingliskeelset infot kodulehelt: http://www.dogpulse.org

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s